Szanowni Państwo!
Zapraszamy na bezpłatną konferencję, podczas której zaprezentowane zostaną możliwości odzysku wody ze ścieków. Wydarzenie będzie miało miejsce w trakcie Targów WOD-KAN 2025.
Ze względu na zmiany klimatu i rosnące zanieczyszczenie środowiska, woda słodka w Regionie Morza Bałtyckiego staje się deficytowa. Pomimo szeroko zakrojonego wstępnego oczyszczania, w wielu krajach nadal jest ona użytkowana jednorazowo. Praktyka ta powoduje marnowanie pieniędzy, energii i pracy ludzkiej – jednak odzyskiwanie wody ze ścieków może to ograniczyć. Taka woda może być wykorzystywana przez władze lokalne i podmioty prywatne wielokrotnie – np. do sprzątania ulic, przy zasilaniu stawów i fontann, w myjniach samochodowych, podczas nawadniania terenów rekreacyjnych, a nawet przy uprawie roślin.
To nowatorskie podejście stwarza też wyzwania. Po pierwsze – jakość odzyskanej wody, zmniejszenie ryzyka potencjalnie szkodliwego wpływu nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni na środowisko i zdrowie ludzkie. Kluczem jest opracowanie rozwiązań umożliwiających odzysk bezpiecznej wody, wolnej od patogenów i mikrozanieczyszczeń, z odpowiednią ilością składników odżywczych. Po drugie – przezwyciężenie uprzedzeń społeczeństwa, propagowanie pozytywnych skutków działań. Tworzenie świadomości na temat bezpieczeństwa odzyskanej wody oraz konieczności jej stosowania.
Celem projektu ReNutriWater jest sprostanie tym wyzwaniom w celu przyspieszenia tworzenia polityki, która ułatwiłaby wdrażanie ponownego wykorzystania wody w miastach Europy. Ta dobra praktyka dotyczy gospodarki o obiegu zamkniętym i celu zrównoważonego rozwoju nr 6 „Czysta woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich”.
Konferencja przybliży działania na rzecz upowszechnienia realnego wykorzystania wody ze ścieków. Pozwoli także na zaprezentowanie pokrewnych projektów unijnych wspierających walkę o zrównoważone wykorzystanie wody.
WYDARZENIE JEST BEZPŁATNE
Prosimy o wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO:
Wtorek, 20 maja, godz. 14.00, sala Wiosna
14.00-14.10
Powitanie, przedstawienie istoty współpracy międzynarodowej
Robert Gajda, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
14.10-14.30
Doświadczenia IGWP w realizacji projektów Interreg
Klara Ramm, ekspertka IGWP, kierownik projektu ReNutriWater
14.30-14.50
Dezynfekcja wody odzyskanej ze ścieków
prof. Monika Żubrowska-Sudoł, Politechnika Warszawska
14.50-15.10
Rola rozwiązań opartych na przyrodzie w odzysku i ponownym wykorzystaniu wody
prof. Magdalena Gajewska, Politechnika Gdańska
15.10-15.30
Realizacja projektów odzysku wody w Wodociągach Warszawskich
Joanna Zgórska, Biuro Badań i Nowych Technologii MPWIK Warszawa
15.30-15.50
Wpływ turystyki na sezonowość ścieków bytowych i przemysłowych oraz potencjalne rozwiązania na przykładzie osady turystycznej z Kaszub w ramach pilotażu projektu INTERREG BSR NURSECOAST-II
Lesław Świerczek, Instytut Maszyn Przepływowych PAN; Beata Szatkowska, Dot-Eko
15.50-16.10
Łączenie projektów i poszukiwanie synergii
Stanisław Malinowski, Prezes Schwander Polska